Φεβ 202010

Μεγάλη νίκη στο Αλεξάνδρειο με τον Καλιγκάρις “να κανει το παλε ντε σπορ να παραμιλά”

Στόν πρώτο σημερινό χθεσινό αγώνα του πρωταθλήματος μπάσκετ ο Α.Ο.Σπόρτιγκ ενίκησε τόν ΠΑΟΚ στήν παράταση μέ 85-86. Ο αγώγ υπήρξε δραματικός και οι δύο ομάδες από την αρχή μέχρι τό τέλος συμβάδιζαν στό σκόρ πού κατά πεντάλεπτο είχε την εξής διακύμανση : 9-6, 19-13, 27-26, 42-41 ήμίχρονο, 50-55, 63-67, 71-71,79-79 κανονική λήξης. Στό τελευταίο λεπτό τής παρατάσεως 46” πρό της λήξεως ό ΠΑΟΚ έχασε τήν μπάλλα από βήματα του Στρατή ένώ 10” αργότερα τό ίδιο λάθος είχε καί ο Καλιγκάρις του Σπόρτιγκ. Και ενώ το ματς ήθελε ακόμη 27”, ο Γκίνης πουλησε τήν μπάλλα οι παίκτες του Σπόρτιγκ την κράτησαν καί νίκησαν. Από τήν νικήτρια κορυφαίος ήταν ό Καλιγκάρις ό οποίος στήν κυριολεξία έκανε τό Παλαί ντέ Σπόρ νά παραμιλά. Έπίσης διακρίθηκαν και οι Κόντος, Χρυσικάκης ένώ καλύτεροι άπό τόν ΠΑΟΚ ήσαν ο Κατσούλης, Πολίτης. Μέτριοι οι διαιτηταί κκ Κόντης καί Τσαγκανίδης

ΣΠΟΡΤΙΓΚ : Κόντος 11, Σταμέλος 16, Καλιγκάρις 28, Βασιλόπουλος 10, Χρυσικάκης 17, Ζακυνθινός 4
ΠΑΟΚ : Γκίνης, Στρατής 12, Μήττας 10, Κατσουλής 26, Πολίτης 24, Καραμβέρης 12